Take a fresh look at your lifestyle.

Jak wybrać najlepszy lubrykant? Rodzaje żeli i ich właściwości

Stosowanie lubrykantów nie tylko zapewnia odpowiednie nawilżenie pochwy, ale pozwala również urozmaicić łóżkowe igraszki i dać nowe, bardziej intensywne doznania seksualne. Na rynku istnieje mnóstwo żeli intymnych o różnych właściwościach. Jak wybrać najlepszy lubrykant?

Co to są lubrykanty?

Lubrykanty nazywane potocznie żelami intymnymi, to substancje występujące głownie w postaci żelu, które odpowiednio nawilżają miejsca intymne, zmniejszając tarcie. W ten sposób ułatwiają wejście penisa do pochwy. W efekcie zapobiegają nieprzyjemnym otarciom oraz podrażnieniom podczas seksu, dzięki czemu jest on przyjemniejszy. Stosowane są również w przypadku suchości pochwy.

Oprócz funkcji nawilżającej, preparaty te pełnią także inne m.in. przeciwzapalne, a także stymulujące. Na rynku dostępne są lubrykanty, których zadaniem jest zwiększenie intensywności doznań i czerpanie jeszcze większej przyjemności ze stosunku.

Kiedy stosować lubrykanty?

Stosowanie lubrykantów jest niezbędne przy suchości pochwy. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiety karmiące piersią, a także w okresie menopauzy. Ponadto może być wynikiem:

 • źle dobranej antykoncepcji,
 • zmian hormonalnych, które spowodowane są braniem antykoncepcji, ciążą, karmieniem piersią oraz miesiączką,
 • przyjmowania niektórych leków m.in. antybiotyków, antydepresantów i przeciwalergicznych,
 • stresu,
 • stosowania wysuszających produktów chemicznych takich jak mydło, perfumowany papier toaletowy, proszek/płyn do prania
 • braku gry wstępnej,
 • chorób m.in. cukrzycy i zaburzeń immunologicznych.

Suchość pochwy może być chwilową przypadłością. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępuj, warto wybrać się do ginekologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Ponadto lubrykanty stosowane są przez pary w celu zwiększenia doznań seksualnych. Obecnie dostępne są żele intymne, które nie tylko nawilżają, ale dodatkowo potęgują doznania seksualne, czyniąc seks jeszcze bardziej przyjemniejszym.

Żele mogą być również stosowane do masażu podczas gry wstępnej, aby pobudzić zmysły o rozpalić ogień w sypialni. Zalecane są także do seksu analnego oraz do stosunku z użyciem zabawek erotycznym.

Jakie są rodzaje żeli intymnych?

Na rynku dostępne są rożne rodzaje specyfików nawilżających. Między sobą różnią się składem, a także przeznaczeniem. Najczęściej spotykane to lubrykanty:

 • Na bazie wody – są one najbezpieczniejsze dla zdrowia, bowiem nie powodują reakcji alergicznych. Niestety  szybko wysychają. i mogą nie sprawdzić się przy suchości pochwy,
 • Na bazie sylikonu – doskonale nawilżają. Dlatego poleca się je do seksu analnego. Świetnie sprawdzają się podczas seksu wodnego. Niestety ciężko się zmywają, pozostawiając pozostałości. te z kolei zwiększają ryzyko infekcji,
 • Zapachowe i smakowe- specyfiki są dodatkowo wzbogacone substancjami zapachowymi oraz smakowymi. Niestety są bardziej alergiczne.
 • Hipoalergiczne – żele na bazie wody, cechują się prostym składem. Dodatkowo zawierają składniki przeciwzapalne i łagodzące.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.