Take a fresh look at your lifestyle.

Seks bez zabezpieczenia – czym to grozi? 6 potencjalnych skutków

Seks bez zabezpieczenia to ogromne ryzyko, które niesie za sobą bardzo przykre konsekwencje. Nie chodzi tylko o nieplanowaną ciąże, ale możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pomimo tego, wciąż wiele osób o tym zapomina. Czym grozi seks bez zabezpieczeń i o czym warto pamiętać?

Czym grozi seks bez zabezpieczeń?

Niezależnie czy uprawiasz przygodny seks, czy z partnerem, wiąże się on z ryzykiem zajścia w niechcianą ciążę oraz zakażeniem chorobą weneryczną. Może zdarzyć się, że osoba, będąca nosicielem, wygląda na zdrową i nie jest świadoma swojej choroby. W efekcie zaraża bez wiedzy. Zagrożone są szczególnie:

  • osoby , które współżyją z nieznajomymi bez używania środków antykoncepcyjnych,
  • osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych,
  • osoby, które nie stosują prezerwatyw,
  • homoseksualiści, co wiąże się to z większym ryzykiem powstania uszkodzeń błon śluzowych.,
  • osoby korzystające albo świadczące usługi seksualne.

Do zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową dochodzi zarówno podczas stosunku waginalnego, analnego, jak i również oralnego. Choroby weneryczne wywoływane są przez drobnoustroje, do których zalicza się:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • grzyby,
  • pasożyty,
  • pierwotniaki.

Należy pamiętać, ze przed chorobami wenerycznymi nie chroni ani seks przerywany, ani tabletki antykoncepcyjne, ani fazy cyklu miesiączkowego. Ochronę gwarantują tylko i wyłącznie mechaniczne środki antykoncepcyjne.

Choć trzeba mieć na uwadze, że prezerwatywy również nie dają 100% gwarancji. Mogą pęknąć podczas stosunku i wtedy nie zapewniają ochrony.

Jakimi chorobami wenerycznymi można się zarazić podczas seksu bez zabezpieczeń?

Do najczęściej występujących chorób wenerycznych zalicza się:

1. Chlamydiozę – przyczyną tej choroby jest bakteria Chlamydia trachomatis. U mężczyzn przybiera postać nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Główne objawy to zaczerwienienie ujścia cewki oraz wyciek z niej, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Choć zdarza się, że ma ona przebieg bezobjawowy. Chlamydioza jest niebezpieczna dla kobiet, ponieważ może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a nawet i niepłodności.

2. Opryszczka – wywoływana przez wirus (HSV-2) oraz wirus HSV-1. Wywołuje m.in. zaczerwienie, strupy oraz wykwity w postaci pęcherzyków oraz swędzenie i pieczenie.

3. Kiła – wywołuje ją bakteria krętka bladego. Nieleczona kiła może prowadzić m.in. do utraty wzrok, uszkodzenia układu nerwowego oraz kostnego, a także niewydolności układu krążenia.

4. Rzeżączka – wywoływana przez bakterię dwoinkę rzeżączki. U mężczyzn przejawia się w postaci zapalenia żołędzi, tkliwości najądrzy oraz zapaleniem przedniego odcinka cewki moczowej. Odczuwalny jest także ból podczas oddawania moczu. U kobiet rzeżączka powoduje pieczenie pochwy, zapalenie szyjki macicy oraz ból podbrzusza. Może również przebiegać bezobjawowo.

5. HIV – to bardzo poważna konsekwencja uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Wirus HIV wywołuje chorobę AIDS. W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.

6. WZW A, B, C, D,

Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?

Choroby weneryczne niosą za sobą bardzo przykre konsekwencje w postaci problemów zdrowotnych. Co prawda, większość chorób jest uleczalna, jednak sam przebieg może być bardzo nieprzyjemny.

W związku z tym bardzo ważne jest stosowanie prezerwatyw przy współżyciu. Zwłaszcza jeśli zdarza Ci się mieć seks przygody i nie masz stałego partnera. W takiej sytuacji mechaniczne zabezpieczenie powinno być koniecznością, ponieważ ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową jest bardzo wysokie.

Najmniejsze ryzyko zarażenia się chorobami występuje w przypadku stałego partnera. Przed rozpoczęciem współżycia warto również się zbadać, aby mieć pewność, że ani Ty, ani partner nie jesteście nosicielami żadnej z chorób przenoszonych drogą płciową.

Erotyczne produkty premium znajdziesz tutaj!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.